Wyświetlono posty wyszukane dla słów: Łódzki Klub Karate Łódź

KARATEKA W POTRZEBIE !!

Zapomniałem dodać, że wydane w punkcie krwiodawstwa zaswiadczenia o przekazaniu krwi dla Dominika prosimy przesyłac na adres klubu:

Łódzki Klub Karate Shotokan
ul. Nawrot 28/11
90-055 Łódź

Sprawa jeszcze aktualna?
Najlepiej podaj nr faxu - szybciej potwierdzenie do Was dotrze

 » 

trener pedofil

Zarzut molestowania seksualnego dwóch nieletnich osób postawiła prokuratura jednemu z łódzkich trenerów karate, Andrzejowi M. Zdaniem prokuratury, zachowanie trenera wobec jednego z pokrzywdzonych "wyczerpywało znamiona zgwałcenia".

Prokuratura Rejonowa Łódź-Polesie wystąpiła z wnioskiem o aresztowanie trenera - poinformowała w piątek PAP szefowa prokuratury Małgorzata Bauer. Grozi mu kara do 10 lat więzienia.

Śledztwo dotyczące molestowania seksualnego zawodników przez trenera wszczęto w lutym obecnego roku, po tym jak doniesienie w tej sprawie złożył prezes Okręgowego Związku Karate (OZK) w Łodzi Henryk Marucha. Jako pierwsi sprawę ujawnili dziennikarze PAP i radia RMF FM.

W złożonym w prokuraturze zawiadomieniu prezes OZK napisał, że do związku dotarły informacje od rodziców dwóch zawodników o czynach lubieżnych i nieobyczajnych, których miał się dopuścić M. wobec nieletnich Do zdarzenia miało dojść latem ubiegłego roku podczas obozu sportowego w Murzasichlu.

O wydarzeniach w Murzasichlu dziennikarzom PAP i RMF FM opowiedział Jarosław Wieruszyński, który wraz z synem, wówczas zawodnikiem, uczestniczył w zgrupowaniu klubu.

Zdaniem Wieruszyńskiego, zachowanie trenera w Murzasichlu nie było jednostkowym incydentem. Potwierdził to były współpracownik M. Dariusz Dąbrowski, który powiedział, że do podobnych wydarzeń doszło w 2002 r. na zawodach w Pilźnie.

Po publikacjach na ten temat do dziennikarzy PAP i RMF zgłosił się były zawodnik klubu M., twierdząc, że również był molestowany na obozie szkoleniowym dziesięć lat temu.

Małgorzata Bazelak -Ashanti-

Biografia
Sportem interesowała się od dzieciństwa.Od 1985 roku uprawiała karate kyokushin zdobywając zielony pas z brązowym pagonem - (3 kyū). Od 1995 roku uprawiała boks w Łódzkim Policyjnym Klubie Sportowym. W latach 2001- 2002 startowała w zawodach kulturystycznych. W ogólnopolskim rankingu kulturystek w 2001 roku uplasowała się na 7 miejscu z ilością 35 punktów wyprzedzając w klasyfikacji generalnej Katarzynę Kozakiewicz,Monikę Biernacką i Małgorzatę Jaźwińską. W 2005 roku Małgorzata Bazelak zadebiutowała też z sukcesem w Mistrzostwach Polski w armwrestlingu.

Wymiary
wzrost - 160 cm
waga - 52 kg
obwód bicepsa - 34 cm
obwód klatki piersiowej - 95 cm

Rekordy życiowe
martwy ciąg - 105 kg
wyciskanie sztangi leżąc - 65 kg
przysiad ze sztangą - 70 kg

Osiągnięcia kulturystka

2001
-1 miejsce - w Debiutach Kulturystycznych Bydgoszcz 2001
-2 miejsce - Ogólnopolskie Zawody Kulturystyczne Bytów 2001
-3 miejsce - Ogólnopolskie Zawody Kulturystyczne Nowa Sól 2001

2005
-3 miejsce - II Mistrzostwa Polski Amatorów w Armwrestlingu Łódź 2005

Sporty Walki Łódź

Czy ktoś z forumowiczów zna albo chodzi do jakiegoś dobrego klubu sportów walki w Łodzi? Najbardziej zależy mi na czymś blisko Andrzejowa/Janowa/Olechowa tych okolic, najbardziej interesują mnie sporty walki związane z parterem - zapasy, wrestling, ale Muay Thai, Boks też chętnie. Obiecałem sobie poprostu że w styczniu 2008 zacznę coś ostro trenować i nie przerwę ( bo miałem już przygody z Karate, Kick-Boxingiem, Kendo). Dzięki z góry.[/u]

 » 

Po toruńskich zawodach

Pojedyńcze walki wygrali też:
Mikołaj Mataśka (United Gym Aleksandrów Łódzki)
Cezary Borysewicz (United Gym Aleksandrów Łódzki)
reszty wyników nie znam. Turniejowe to:
-65kg
1. Adam Ugorski (Copacabana Konin)
2. Artur Śmigasiewicz (Boran Barlinek)
3. Marek Dziedzic (Silesian Cage Club Katowice)

-72kg
1. Łukasz Borowicki (Arrachion MMA Olsztyn)
2. Mariusz Pioskowik (Silesian Cage Club Katowice)
3. Ireneusz Mila (Strefa Walki Konin)

-77kg
1. Krzysztof Adaszak (Arrachion MMA Olsztyn)
2. Ismail Teboev (MMA Okniński)
3. Adam Jankowski (UKS Wilk Grajewo)

-84kg
1. Jan Stępień (Lutadores Opole)
2. Zbigniew Żłobiński (Lutadores Opole)
3. Krzysztof Jotko (MMA Okniński)

-93kg
1. Michał Szuliński (Arrachion MMA Olsztyn)
2. Wojciech Kopeć (Skierniewicki Klub Karate)
3. Robert Woliński (Devil Poznań)

+93kg
1. Michał Włodarek (Devil Poznań)
2. Lukasz Lepianka (Shi-Kon Lódź)
3. Arkadiusz Loks (Fighting Division Bydgoszcz)

Gdzie ćwiczyć jujutsu lub judo w Łodzi lub Piotrkowie ?

Jestem z Tomaszowa Maz. w woj. łódzkim. Trenuję karate, ale chciałbym też poćwiczyć jujutsu lub judo. Czy możecie polecić mi kluby, w których mógłby poćwiczyć sprawny 30-stolatek? Może być Łódź, Piotrków i inne w promieniu 50 km od Tomaszowa.

BEZPIECZEŃSTWO NA OSIEDLU AKADEMICKIM.

Tekst z ŁGW

Karate po łódzku
mas 07-12-2004 , ostatnia aktualizacja 07-12-2004 20:09

Ośmioosobowy gang napadający na studentów Politechniki Łódzkiej rozbili polescy policjanci. Bandyci mają na swoim koncie kilkadziesiąt rozbojów

Policjanci z IV komisariatu przez kilka miesięcy rozpracowywali grupę, która napadała na studentów Politechniki Łódzkiej i młodych ludzi wracających z klubów studenckich.

- Mężczyźni w wieku od 17 do 28 lat napadali przynajmniej od stycznia. Jeden z nich jest studentem, kolejny piłkarzem rezerw jednego z łódzkich klubów - opowiada podinspektor Adam Skrzypa, komendant IV komisariatu. - Atakowali, by ukraść pieniądze lub telefon komórkowy.

Napastnicy atakowali w biały dzień i nocą. Mieli prosty sposób. - Obserwowali studentów wychodzących z akademika lub uczelni. Jeśli widzieli, że ma telefon komórkowy, podchodzili i kopali w klatkę piersiową. Potem zabierali telefon, przeszukiwali kieszenie lub plecak i odchodzili - opowiada jeden z oficerów. - Kilku z nich trenowało karate, więc nie mieli problemów z biciem ofiar. Wyglądało to nawet tak, jakby ćwiczyli uderzenia. Atakowali też młodych ludzi wracających do domów z klubów studenckich Underground czy Futurysta.

Dlaczego śledztwo trwało tak długo? - Nie mieliśmy punktu zaczepienia - opowiada jeden z oficerów. - Studenci często nie potrafili nam nawet opisać napastników. Wciąż słyszeliśmy, że "był wysoki i w kapturze". Takich to jest w Łodzi kilka tysięcy. Przełom nastąpił, gdy po kolejnym napadzie zdobyliśmy rysopisy chuliganów i wytypowaliśmy podejrzanych. Na komisariacie napadnięci rozpoznali kilku z nich.

Na policję zgłosiło się dotychczas 12 pokrzywdzonych. Gang ma na koncie co najmniej kilkadziesiąt napaści. - Ale wielu napadów nam nie zgłoszono - dodaje komendant Skrzypa.

Co gorsza, niektórzy pokrzywdzeni ze strachu nie wskazują podczas okazań na napastników. Wśród nich właściciel sklepu z al. Politechniki, któremu grupa ukradła laptopa. - Wiemy, że to oni zrobili, ale bez zeznań okradzionego nic im nie możemy zrobić - twierdzą policjanci. - Kilka osób w ogóle nie przyszła mimo wezwań.

Zarzuty udało się postawić czterem zatrzymanym. 22-letni Daniel M. i 19-letni Mariusz R. odpowiedzą za rozboje (byli już wcześniej notowani za napady), 19-letni Marcin K. za posiadanie narkotyków, a 22-letni Michał R. za paserstwo (miał przy sobie skradziony telefon komórkowy).

Policja wystąpiła już do sądu z wnioskiem o aresztowanie Daniela M. i Mariusza R. Grozi im kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35136,2433946.html

Ogólnopolski Turniej Shidokan - Łódź 2004

Co prawda z małym opóźnieniem ale wklejam ze strony shidokan.pl relację z turnieju Shidokan, który odbył się 30 maja w Łodzi.

W dniu 30 maja br w Łodzi odbył się Ogólnopolski Turniej Shidokan zorganizowany przez sensei Grzegorza Chałubińskiego z Łódzkiego Ośrodka Shidokan. W ramach turnieju odbyły się walki dzieci (juniorów) w konkurencjach Sumo-grappling i Junior-grappling oraz seniorów w formułach Submission-grappling, Thai boxing, Bare knuckle karate oraz (po raz pierwszy na turnieju Shidokan) w konkurencji Shido MMA. Po raz kolejny zawodnicy mieli okazję spróbować swoich sił w różnych konkurencjach sportowych. Większość walk stała na wysokim poziomie szkoleniowym.
W walkach w formule Submission-grappling na wyróżnienie zasługują zawodnicy klubu Emers Team Katowice: Adam Żarkowski, Krzysztof Nieć i Tomasz Jeruszka (trener sensei Mariusz Radliński), którzy wszystkie swoje walki wygrywali przed czasem przez poddanie dźwignią lub duszeniem. W konkurencji Bare knuckle karate bardzo dobrze zaprezentowali się Krzysztof Dziuba z Białegostoku (trener sensei Cezary Zugaj) i Dawid Malinowski z Grudziądza (trener sensei Krzysztof Naja-Ostromirski). Ozdobą turnieju były walki w Thai-boxingu z udziałem Pawła Rembeckiego z Jeleniej Góry (trener sensei Mariusz Ligiżyński) oraz Tomasza Wardęgi z Katowic (trener sensei Mariusz Radliński), którzy pewnie i w ładnym stylu wygrali swoje walki przez TKO. Udany debiut zaliczyła Magdalena Kundzicz z Białegostoku (trener sensei Cezary Zugaj), która w turnieju konkurencji bare knuckle kobiet zajęła 2 miejsce. W konkurencjach dziecięcych wyróżniali się Maciej Mularczyk (Jelenia Góra) i Benjamin Szweda (Katowice). Ciekawą walkę w formule semi-contact karate stoczyli między sobą Maciej Bączyński z Łodzi (trener sensei Grzegorz Chałubiński) z Arkadiuszem Nają z Grudziądza (trener sensei Krzysztof Naja-Ostromirski).

Wyniki:

Dzieci - Sumo-grappling i Junior-grappling:

Kategoria I:
1. Maciej Mularczyk, Jelenia Góra
2. Mikołaj Napieracz, Łódź
3. Tomasz Lewandowski, Łódź

Kategoria II:
1. Patryk Pałyga, Naja-kai Grudziądz
2. Benjamin Szweda, Emers Team Katowice
3. Bączyński Maciej, Łódź

Seniorzy

Turniej Submission-grappling:
1. Adam Żarkowski, Emers Team Katowice
2. Tomasz Jeruszka, Emers Team Katowice
3. Adrian Szczęsny, Łódź

Walki Submission-grappling (wygrany wymieniony jako pierwszy):
Krzysztof Nieć (Emers Team Katowice) - Sebastian Nowacki (Naja-kai Grudziądz)
Marcin Zontek (Jelenia Góra) - Mariusz Brzóska (Łódź)

Turniej Bare knuckle karate kobiet:
1. Magdalena Jarecka (Łódź)
2. Magdalena Kundzicz (Białystok)
3. Katarzyna Susik (Łódź)

Walki bare knuckle karate (wygrany wymieniony jako pierwszy):
Tomasz Majka (Naja-kai Grudziądz) - Sebastian Nowacki (Naja-kai Grudziądz)
Krzysztof Dziuba (Białystok) - Michał Panas (Łódź)
Dawid Malinowski (Naja-kai Grudziądz) - Sylwester Popławski (Białystok)

Walki Thai-boxing (wygrany wymieniony jako pierwszy):
Tomasz Majka (Naja-kai Grudziądz) - Artur Gozdalik (Łódź)
Krzysztof Nieć (Emers Team Katowice) - Jarosław Ugorowicz (Łódź)
Kamil Lerch (Łódź) - Sebastian Nowacki (Naja-kai Grudziądz)
Paweł Rembecki (Jelenia Góra) - Marcin Śledziński (Łódź)
Tomasz Wardęga (Emers Team Katowice) - Daniel Kałuźniak (Łódź)

Walka semi-contact karate dzieci:
Maciej Bączyński (Łódź) - Arkadiusz Naja (Naja-kai Grudziądz)

Najwięksi polscy mistrzowie

Wymieniłem Go w innym temacie, ale tutaj też się załapuje - Włodzimierz Kwieciński. Znalazłem o nim trochę:

1971
Pierwsze treningi karate przy sekcji judo w Klubie Sportowym "Resursa" w Łodzi.

1972
Treningi pod kierunkiem japońskiego instruktora Chiyomaro Shimody 3 Dan.

1974 grudzień
Założyciel pierwszej oficjalnej sekcji karate przy Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.

1978 marzec
Występuje w składzie drużyny Łódzkiego Klubu Karate w oficjalnym meczu Polska - Jugosławia, który kończy się remisem 5:5.

1980 luty
Członek i założyciel Polskiego Związku Karate.

1989
Staje na czele trzech klubów, które oddzieliły się od PZK, będącego w strukturach WUKO, w celu stworzenia Federacji Karate Tradycyjnego według standardów Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego ITKF.

1990 styczeń
Doprowadza do rejestracji w sądzie Polskiej Federacji Karate Tradycyjnego z siedzibą w Łodzi.

1990 marzec
Po raz pierwszy reprezentuje barwy narodowe na Mistrzostwach Świata Seniorów w Karate Tradycyjnym w Limie (Peru), zajmuje 9 m-ce w kata indywidualnym mężczyzn.
Polska Federacja Karate Tradycyjnego zostaje w czasie tych mistrzostw przyjęta w poczet członków Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego ITKF.

1990 lipiec
Uzyskuje międzynarodowe uprawnienia trenerskie i sędziowskie w czasie Międzynarodowego Kursu Trenerskiego i Sędziowskiego u Sensei Hidetaka Nishiyama w San Diego, USA.
Zajmuje 2 m-ce w kata indywidualnym w turnieju Goodwill Karate Tournament w San Diego.

1991 listopad
Po raz pierwszy przyjeżdża z reprezentacją Polski na Mistrzostwa Europy w Karate Tradycyjnym do Włoch (Treviso).

1992 marzec
Zdaje egzamin na pierwszy w Polsce stopień mistrzowski 5 Dan u Sensei Ilija Jorga w Szczecinie.

1992 maj
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Europy w Karate Tradycyjnym, Łódź.

1992 listopad
Drużyna kumite pod jego kierunkiem zdobywa pierwszy złoty medal na Mistrzostwach Świata ITKF w Karate Tradycyjnym, Montreal (Kanada).

1998 październik
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego IX Mistrzostw Świata ITKF w Karate Tradycyjnym, Pruszków.

1999 październik
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XX Mistrzostw Europy Seniorów w Karate Tradycyjnym oraz IV Mistrzostw Europy Juniorów w Karate Tradycyjnym, Łódź.

2001
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego pierwszego w historii Pucharu Świata Mężczyzn w Karate Tradycyjnym, Warszawa.
Odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wkład w rozwój karate tradycyjnego i wybitne zasługi trenerskie.

2002 luty
Zdaje egzamin na stopień mistrzowski 6 Dan u Sensei Hidetaka Nishiyama w Los Angeles.

2002
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego pierwszego w historii Pucharu Europy w Karate Tradycyjnym, 7 grudnia, Łódź.

informacje ze strony www.karate.pl/akk

Najbardziej znani karatecy w Polsce

Obecnie jeden z największych mistrzów karate shotokan w Polsce - Włodzimierz Kwieciński

1971
Pierwsze treningi karate przy sekcji judo w Klubie Sportowym "Resursa" w Łodzi.

1972
Treningi pod kierunkiem japońskiego instruktora Chiyomaro Shimody 3 Dan.

1974 grudzień
Założyciel pierwszej oficjalnej sekcji karate przy Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.

1978 marzec
Występuje w składzie drużyny Łódzkiego Klubu Karate w oficjalnym meczu Polska - Jugosławia, który kończy się remisem 5:5.

1980 luty
Członek i założyciel Polskiego Związku Karate.

1989
Staje na czele trzech klubów, które oddzieliły się od PZK, będącego w strukturach WUKO, w celu stworzenia Federacji Karate Tradycyjnego według standardów Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego ITKF.

1990 styczeń
Doprowadza do rejestracji w sądzie Polskiej Federacji Karate Tradycyjnego z siedzibą w Łodzi.

1990 marzec
Po raz pierwszy reprezentuje barwy narodowe na Mistrzostwach Świata Seniorów w Karate Tradycyjnym w Limie (Peru), zajmuje 9 m-ce w kata indywidualnym mężczyzn.
Polska Federacja Karate Tradycyjnego zostaje w czasie tych mistrzostw przyjęta w poczet członków Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego ITKF.

1990 lipiec
Uzyskuje międzynarodowe uprawnienia trenerskie i sędziowskie w czasie Międzynarodowego Kursu Trenerskiego i Sędziowskiego u Sensei Hidetaka Nishiyama w San Diego, USA.
Zajmuje 2 m-ce w kata indywidualnym w turnieju Goodwill Karate Tournament w San Diego.

1991 listopad
Po raz pierwszy przyjeżdża z reprezentacją Polski na Mistrzostwa Europy w Karate Tradycyjnym do Włoch (Treviso).

1992 marzec
Zdaje egzamin na pierwszy w Polsce stopień mistrzowski 5 Dan u Sensei Ilija Jorga w Szczecinie.

1992 maj
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Europy w Karate Tradycyjnym, Łódź.

1992 listopad
Drużyna kumite pod jego kierunkiem zdobywa pierwszy złoty medal na Mistrzostwach Świata ITKF w Karate Tradycyjnym, Montreal (Kanada).

1998 październik
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego IX Mistrzostw Świata ITKF w Karate Tradycyjnym, Pruszków.

1999 październik
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XX Mistrzostw Europy Seniorów w Karate Tradycyjnym oraz IV Mistrzostw Europy Juniorów w Karate Tradycyjnym, Łódź.

2001
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego pierwszego w historii Pucharu Świata Mężczyzn w Karate Tradycyjnym, Warszawa.
Odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wkład w rozwój karate tradycyjnego i wybitne zasługi trenerskie.

2002 luty
Zdaje egzamin na stopień mistrzowski 6 Dan u Sensei Hidetaka Nishiyama w Los Angeles.

2002
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego pierwszego w historii Pucharu Europy w Karate Tradycyjnym, 7 grudnia, Łódź.

informacje ze strony www.karate.pl/akk

kalendarz imprez PZKT 2006

KALENDARZ IMPREZ PZKT 2006

Data

Miejsce
Nazwa imprezy
Organizator
28 stycznia
– 25 lutego
Los Angeles, USA - Szkolenie sędziowskie i trenerskie w Centralnym Dojo Sensei Hidetaka Nishiyama
28.01.-11.02. - I grupa
11.02.-25.02. - II grupa
- American Amateur Karate Federation (AAKF)
- PZKT

11 marca Warszawa - Ogłoszenie wyników plebiscytu Polskiego Związku Karate Tradycyjnego na Najlepszych Zawodników Karate Tradycyjnego 2005r.
- PZKT
25-26 marca
Łódź - Kurs sędziowski PZKT
- Eliminacje do Polskiej Ligi Karate Tradycyjnego 2006
- PZKT
- Polska Akademia Karate Tradycyjnego

28-29 kwietnia
Łódź - XVII Mistrzostwa Polski Seniorów i Juniorów w Karate Tradycyjnym
- Akademicki Klub Karate w Łodzi
1-3 maja Olsztyn - XVII Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Karate Tradycyjnym
- Lubelski Klub Karate Tradycyjnego
12-14 maja

13 maja
Kraków/Wieliczka
- Międzynarodowe Seminarium Karate Tradycyjnego prowadzone
przez Prezydenta ITKF Hidetaka Nishiyama
- Polska Liga Karate Tradycyjnego 2006 – I turniej
- PZKT
- Międzyszkolny Klub Sportowy “Spartakus”
Niepołomice
14-20 maja Zakopane - Zgrupowanie kadry PZKT
- PZKT
3-4 czerwca

Rzeszów

- XXVII Mistrzostwa Europy Seniorów w Karate Tradycyjnym ETKF
- X Mistrzostwa Europy Kadetów i Juniorów w Karate Tradycyjnym ETKF
- PZKT
- Akademia Karate Tradycyjnego w Rzeszowie

17 czerwca Biłgoraj
- Polska Liga Karate Tradycyjnego 2006 – II turniej

- Lubelski Klub Karate Tradycyjnego
15-21 lipca
San Diego, USA - Międzynarodowy Kurs Trenerski i Sędziowski
- International Traditional Karate Federation (ITKF) - American Amateur Karate Federation (AAKF)
16-20 sierpnia
19 sierpnia Zamość - Miedzynarodowe Seminarium Gasshuku 2006
- Finał Polskiej Ligi Karate Tradycyjnego 2006 - PZKT
- Lubelski Klub Karate Tradycyjnego

8-16 września
Spała - Zgrupowanie kadry PZKT - PZKT
6-7 października Saskatoon, Kanada
- XIII Mistrzostwa Świata w Karate Tradycyjnym ITKF
- International Traditional Karate Federation (ITKF)
- Traditional Karate Canada

14-15 października Janów Lubelski - Młodzieżowe Mistrzostwa Polski (kategoria wiekowa 19-21 lat) - Lubelski Klub Karate Tradycyjnego
28-29 października Wrocław
- VI Puchar Polski Dzieci w Karate Tradycyjnym
- III Puchar Polski w Karate Tradycyjnym “Old Boy”
- Klub Karate Tradycyjnego Wrocław

4-5 listopada Toruń - I Drużynowy Puchar Polski Regionów w Karate Tradycyjnym
- Akademicki Klub Karate Tradycyjnego w Toruniu
18-19 listopada
Pruszków - IV Puchar Polski w Kumite Drużynowym Mazovia Cup
- Karate Klub Pruszków

2-3 grudnia Lublin - II Puchar Europy w Karate Tradycyjnym
- Lubelski Związek Karate Tradycyjnego

Centralna Liga Europejska Łódź 2009

W dniach 28.02-01.03.2009 odbył się w Łodzi
Puchar Europy Centralnej Ligi Europejskiej w Karate WKF.

Liga europejska karate WKF odbywa się w 4 edycjach: w Polsce, na Węgrzech, Słowacji i w Czechach.
W Łodzi rozegrano pierwszą edycję 2009.
Nastęne spotkanie na Słowacji.
Finał odbędzie się we wrześniu w Budapeszcie,
gdzie najlepsi zawodnicy z całej ligi zostaną nagrodzeni wysokimi premiami pieniężnymi.

W zawodach wzięło udział prawie 700 zawodników z 12 państw: Iranu, Węgier, Słowacji, Ukrainy, Niemiec, Grecji, Belgii, Polski, Czech, Łotwy, Rosji, Danii, w tym z 70 klubów i reprezentacje narodowe. Pierwsze miejsce zajęła w klasyfikacji Ekipa narodowa Węgier, która przyjechała
z bardzo dużą liczbą zawodników najlepszych w kraju.

Z naszego województwa udział wzięły kluby:
Bodaikan Szczecin( 2 złote, 4 srebrne i 1 brązowy),
Kamikaze Szczecin ( 2 brązowe),
Samuraj Szczecin( 2 brązowe),
UKS Kamikaze Gryfino ( 2 brązowe ),
LUKS Goleniów ( 1 brązowy),
Shobu-kan Stargard Szczecin (0)

Najlepiej zaprezentował się Bodaikan Szczecin,
zdobywając wśród wszystkich polskich klubów pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej !

Medale:

Złoto
Michał Kaliniewicz Bodaikan Szczecin – kumite juniorów -76kg
Maciej Boguszewski Bodaikan Szczecin – kumite kadetów -63kg

Srebro:
Dariusz Panasiuk Bodaikan Szczecin – kumite seniorów +84kg
Jakub Wanga Bodaikan Szczecin- kumite chłopców -45kg
drużyna Bodaikan Szczecin-kata kadetów
drużyna Bodaikan Szczecin-kumite drużynowe chłopców

Brąz:
Grzywacz Szymon Bodaikan Szczecin-kumite seniorów -67kg

Gratulacje!

Klasyfikacja medalowa całej ligi
....................................................ZŁ......... SR........BR........Punkty
Hungary Team -HU........................15..........10..........19...........124
Slovakia Team - SVK.................... 14..........14..........29...........141
Baltijas Karate Klub - LAT...............5............2............2............33
Union Lviv - UKR.............................4............2............3.............29
České Budějovice - CZE..................3............2............4............25
Bodaikan Szczecin-POL...................2............4............1.............23

Pozostałe polskie kluby zajęły miejsca:

Atemi Bielsko Biała…...... 7
Shobuken Łódź ……… .9
Harasuto Łódź ………. 10
ŁKKS Łódź …………. 12
Kaisho Białystok ……. ....13
Bushi-Do Bydgoszcz…....15
Uniwersytet Wrocł…….... 18
Nidan Zawadzkie-…….....20
Funakoshi Kędzierzyn…..22
Atemi Warszawa……….....23
Champion Team Łódź…..24
Tornado Kalisz………….....25
Shotokan Krapkowice…...26
Polska Kadra Narodowa…27
Bonsai Tomaszów Maz….29
Zarzewie Prudnik………...32
Kamikaze Szczecin……...33
Kamikaze Gryfino……....34
Samuraj Szczecin……....35
LUKS Karate Goleniów..36
Andrex Elbląg………….....37

XLVII LO

XLVII LO

ZSO nr 8

92-538 Łódź, ul.Czernika 1/3

tel. 673 86 83, 673 72 07

e-mail: lo47@szkoly.lodz.pl

www.lo47.szkoly.lodz.pl

W szkole są klasy z następującymi przedmiotami rozszerzonymi: z językiem polskim i historią, z polskim i biologią, z WOS-em i biologią, z geografią i matematyką, z informatyką i matematyką, z chemią, biologią i fizyką.

Języki obce: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski.

Komunikacja. W pobliżu liceum zatrzymują się tramwaje linii: 8, 9, 10 i autobusy 64, 77, 85, 91, 96

Liczba uczniów w szkole: 508

Średnia liczba uczniów w klasie: 28

Lekcje zaczynają się o godz. 8.15, kończą o 16.40

Kontynuuje naukę na studiach dziennych w uczelniach państwowych 59 osób ze 140 ubiegłorocznych absolwentów.

Jak wypadła ubiegłoroczna matura? Uczniowie zdobyli średnio:

* język polski - 36,76 pkt (poziom podstawowy) oraz 18,27 pkt (poziom rozszerzony)

* język angielski - 38,13 i 20,63

* matematyka - 26,13 i 12,67

* historia - 53,03 i 19,11

* biologia - 26,04 i 20,63

* geografia - 30,05 i 22

Imprezy cykliczne: międzynarodowy konkurs matematyczny „Kangur” dla regionu łódzkiego, dzielnicowy konkurs „Poezja nastolatków” - wydawane są tomiki poezji, Ogólnołódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej - turniej tańca, Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach UE, koncert kolęd w wykonaniu uczniów.

Zajęcia pozalekcyjne: koła biologiczne, historyczne, polonistyczne, geograficzne, matematyczne, informatyczne, chemiczne, języków angielskiego i niemieckiego; kawiarenka internetowa, Klub Europejski, szkolne koła LOP, PCK i Caritas, szkolny oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Klub Działalności Charytatywnej i Wolontariatu „Skoroszyt Koedukacyjny im. Marka Kotańskiego”, drużyna harcerska, zespół wokalno-instrumentalny, koło taneczne „Ruch i Muzyka”, Klub Filmowy, SKS.

Liceum ma 50 komputerów i 3 pracownie informatyczne

Obiekty sportowe: duża sala do piłki ręcznej z trzema sektorami do koszykówki, sala do zajęć baletowych, tanecznych, jogi i gimnastyki korekcyjnej, sala do karate, siłownia, salka do ping-ponga, boiska: do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki i badmintona, bieżnia, trybuny, korty tenisowe, stoły do tenisa stołowego i szachów.

Szkoła chwali się:

* sukcesami uczniów w ogólnopolskich i regionalnych konkursach

* własną strzelnicą i sukcesami w zawodach strzeleckich

* akcjami charytatywnymi

Jest stołówka, obiad kosztuje 4 zł

Opieka medyczna: pielęgniarka cztery razy w tygodniu, w szkole jest prywatny gabinet stomatologiczny

Źródło: gazeta.pl

Gimnazjum nr 10

Gimnazjum nr 10

ul. Harcerska 8/10, 91-710 Łódź

tel. 656 24 85

e-mail: gimnazjumnr10@wp.pl

www: gim10.szkoly.lodz.pl

Klasy: matematyczno-informatyczna z elementami przedsiębiorczości, humanistyczno-teatralna, sportowa, ogólna.

Języki obce: angielski, niemiecki, rosyjski

Średnia szkolna z ubiegłorocznego egzaminu końcowego:

część humanistyczna - 34,88 pkt.

część matematyczno-przyrodnicza - 24,26 pkt.

Liczba uczniów w szkole: 382

Średnia liczba uczniów w klasie: 29

Godziny zajęć: 8-15.20

Komunikacja: w pobliżu gimnazjum zatrzymują się tramwaje linii: 1, 6 autobusy: 51, 56, 57, 60, 64, 67, 81, 85, 87, 88.

Liczba ubiegłorocznych absolwentów: 155

W liceach ogólnokształcących naukę kontynuuje: 95

W liceach profilowanych: 17

W technikach: 35

W zawodówkach: 8

Imprezy cykliczne: ,,Festiwal Sztuk Wszelakich” - impreza integrująca młodzież z osobami niepełnosprawnymi, ,,Dzień Krajów Unii Europejskiej”, warsztaty dla uczniów podstawówek, Szachowe Mistrzostwa Łodzi Szkół Gimnazjalnych, Mistrzostwa Łodzi w Szybkim Czytaniu, konkurs wojewódzki ,,Województwo inne niż wszystkie”, międzyszkolny konkurs: na ,,Fraszkę o...”, międzygimnazjalny konkurs ekologiczny „Przyroda woła ciebie”, turnieje sportowe, międzyszkolny konkurs o Janie Pawle II, festiwal talentow i pasji, pomoc schronisku dla zwierząt, „Mistrz ortografii” szkolne dyktando dla wszystkich uczniów, kiermasz kartek i stroików świątecznych, warsztaty psychoedukacyjne

Zajęcia pozalekcyjne: koła: biologiczne, geograficzne, matematyczne, języka niemieckiego, angielskiego, literacko-recytatorskie, Techniki Pracy Umysłowej, szybkiego czytania, ekologiczne, teatralne, Miłośników Języka Rosyjskiego; kluby: przyjaciół książki, europejski, szachowy, warcabowe; zespół wokalno-taneczny, gazetka szkolna ,,Wieści z Harcerskiej”, gazetka internetowa ,,Super Dziesiątka”, kawiarenka internetowa, szkolne koło PCK i LOP, gimnastyka korekcyjna, tenis stołowy, unihokej, karate, piłka nożna (dziewcząt i chłopców ), siatkówka, koszykówka, zajęcia wyrównawcze, powtórka przed egzaminem

W szkole jest 17 komputerów w 1 pracowni informatycznej

Obiekty sportowe: sala gimnastyczna, siłownia, sala do gry w tenisa stołowego, boisko do: piłki nożnej, piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki, bieżnia lekkoatletyczna, skocznia do skoku w dal

Szkoła chwali się: certyfikatem „Szkoły z klasą”, uczestnictwem w programie ,,Mądre dziecko” (treningi skutecznego uczenia się i szybkiego czytania - dwukrotne mistrzostwo Łodzi w szybkim czytaniu), członkostwem Klubu Szkół Tolerancji (prezentowała osiągnięć w Pałacu Prezydenckim), program ,,Czy naprawdę jesteśmy inni? - Razem w naszej szkole” - działania na rzecz osób niepełnosprawnych, stały kontakt z Zespołem Szkół Specjalnych nr 3, ze Specjalnym Ośrodkiem przy ul. Tkackiej, Katolickim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych ,,Caritas” i V Domem Pomocy Społecznej, uczestnictwem w akcji „Kolorowej Tolerancji” i „Festiwalu Dialogu Czterech Kultur”, organizacją warsztatów teatralnych i współpracą z Teatrem Jaracza, osiągnięciami w turniejach sportowych i przedmiotowych,

Jest bufet z ciepłymi posiłkami

Opieka medyczna: pielęgniarka dwa razy w tygodniu, lekarz dwa razy w miesiącu

Spośród kandydatów spoza rejonu pierwszeństwo mają ci, którzy osiągną najwyższą średnią ocen i dobrą ocenę z zachowania

Gimnazjum nr 22

Gimnazjum nr 22

ul. Kusocińskiego 100, 94-004 Łódź

tel. 686 49 61

e-mail lodz_gimn_22@edu.apple.pl

www: redsat1.com.pl/gimnazjum22/ lub www.edu.apple.pl/22lodz/

Klasy: sportowa (koszykówka dziewcząt, lekkoatletyka chłopców i dziewcząt ), ogólna, klasa z rozszerzoną informatyką

Języki obce: angielski, niemiecki, rosyjski

Średnia szkolna z ubiegłorocznego egzaminu końcowego:

część humanistyczna - 39,73 pkt.

część matematyczno-przyrodnicza - 34,79 pkt.

Liczba uczniów w szkole: 660

Średnia liczba uczniów w klasie: 32

Godziny zajęć: 8-15.25

Komunikacja. W pobliżu gimnazjum zatrzymują się tramwaje linii: 10, 12, 14 autobusy: 69, 76, 80, 99.

Liczba ubiegłorocznych absolwentów: 222

W liceach ogólnokształcących naukę kontynuuje: 201

W liceach profilowanych: 10

W technikach: 10

W zawodówkach: 1

Imprezy cykliczne: "Biesiada gimnazjalistów" - impreza integracyjna uczniów i ich rodziców z pracownikami szkoły, "Święto pieczonego ziemniaka" - jesienne spotkanie przy ognisku w stadninie koni klas II z nauczycielami, Halowy Mitting Skoku Wzwyż - międzyszkolne zawody szkół podstawowych i gimnazjalnych pod patronem Artura Partyki i Edwarda Hatali, "Szkolny Festiwal Talentów" - przegląd artystyczny i naukowy, "Akcja dla Ciapka" - zbieranie darów dla zwierząt ze schroniska, międzyszkolny konkurs literacki "Iskra z popielnika" - rozwijający umiejętności pisarskie uczniów z całego miasta; rajdy po Łodzi i okolicach, spotkania z osobami z Domu Spokojnej Starości.

Zajęcia pozalekcyjne: koła biologiczne, polonistyczne, chemiczne, fizyczne, geograficzne, informatyczne, języka angielskiego, języka niemieckiego, języka rosyjskiego, matematyczne, dziennikarskie, miłośników książki, , polonistyczno-teatralne, muzyczne, historii sztuki, kawiarenka internetowa, szachowe, teatr „Klapa”, Szkolny Klub Europejski, szkolny zespół muzyczny, zajęcia sportowe UKS: piłka nożna, siatkówka, lekkoatletyka, cheerleaderki, tenis ziemny, karate, zajęcia wyrównawcze, koło Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, zajęcia w planetarium, urzędzie miar i łódzkich muzeach, spotkania z psychologiem

W szkole są 32 komputery i 2 pracownie informatyczne.

Obiekty sportowe: trzysektorowa sala gimnastyczna, boisko, kort tenisowy, siłownia, sala z matami do ćwiczeń gimnastycznych (KlubKarate 44” w budynku gimnazjum ), uczniowie klas sportowych mają zajęcia na obiektach ŁKS, bezpłatne zajęcia na pływalni SP nr 137 w Łodzi

Szkoła chwali się: współpracą ze szkołami w Portugalii i na Słowacji oraz wymianą uczniów ze szkołami w Hiszpanii i na Litwie; akcjami pomocy Domom Małego Dziecka; certyfikatami „Szkoły promującej zdrowie” i „Szkoły z klasą”; udziałem w programie „Moja szkoła w UE”; szkolnym teatrem „Klapa”; aktywnym udziale w Festiwalu Dialogu czterech Kultur, występami muzycznymi w łódzkich szpitalach dziecięcych. Jedną z wizytówek gimnazjum jest edukacja regionalna pod egidą szkolnego Klubu Przyjaciół Łodzi.

Jest stołówka (wspólna z SP nr 44, w tym samym budynku), obiad kosztuje 3,8 zł

Opieka medyczna: pielęgniarka codziennie, coroczne nieodpłatne badania ortopedyczne uczniów klas pierwszych, porady dermatologiczne

Gimnazjum nr 35

Gimnazjum Nr 35

ul. Czernika 1/3, 92-538 Łódź

tel.673 86 83

e-mail: gim35@szkoly.lodz.pl

www: gim35.szkoly.lodz.pl

Klasy: lingwistyczne - z poszerzonym językiem angielskim i niemieckim, z nauką dwóch języków, informatyczno-matematyczna, przyrodnicza, humanistyczna, ogólna, sportowa

Języki obce: angielski, niemiecki, francuski

Średnia szkolna z ubiegłorocznego egzaminu końcowego:

część humanistyczna - 34 pkt

część matematyczno-przyrodnicza - 23,7 pkt.

Liczba uczniów w szkole: 456

Średnia liczba uczniów w klasie: 30

Godziny zajęć: 8:15-15.45

Komunikacja. W pobliżu gimnazjum zatrzymują się tramwaje linii: 3, 8, 9,10 i autobusy: 54, 54A, 55, 64, 69, 75, 77, 82, 85, 90 91, 98.

Liczba ubiegłorocznych absolwentów: 159

W liceach ogólnokształcących naukę kontynuuje: 106

W liceach profilowanych: 6

W technikach: 17

W zawodówkach: 30

Imprezy cykliczne: Międzynarodowy konkurs matematyczny "Kangur" dla regionu łódzkiego, międzyszkolny konkurs "Matematyczne wędrówki po Łodzi"; Wojewódzki Konkurs Matematyczny - laureaci zwalniani są z egzaminu gimnazjalnego w części przyrodniczo-matematycznej; ogólnołódzki Konkurs "Ruch i Muzyka" - dla zespołów prezentujących układy sportowo-taneczne, ogólnołódzka Mała Olimpiada Języka Angielskiego dla szkół podstawowych, Międzyszkolny Konkurs Dwujęzyczny - promowanie turystycznych atrakcji regionu łódzkiego w języku polskim i wybranym obcym; Międzyszkolny Konkurs o Krajach Unii Europejskiej; międzyszkolny konkurs fotograficzny o łódzkich zabytkach, dzielnicowy konkurs "Poezja nastolatków" - owocujący tomikami uczniowskiej poezji; konkurs recytatorski, konkursy filmoznawczy, ortograficzny i geograficzny, lekcje w Sejmie, koncert kolęd, bal gimnazjalny

Zajęcia pozalekcyjne: koła informatyczne, matematyczne, matematyczno-przyrodnicze, fizyczne, biologiczne, chemiczne, Koło „Q”ulinarne, kawiarenka internetowa, Klub Europejski, szkolne koła LOP, PCK i „Caritas”, Uczniowski Klub Sportowy, drużyna harcerska, zajęcia sportowe (m.in. pływanie na Anilanie i piłka nożna dziewcząt), taniec, Szkolny Klub TKKF „Łazik”, zespół muzyczny, Klub Działalności Charytatywnej „Skoroszyt Koedukacyjny ” im. Marka Kotańskiego

W szkole jest 47 komputerów i 3 pracownie informatyczne.

Obiekty sportowe: pełnowymiarowa sala do piłki ręcznej z trzema sektorami do koszykówki, sala do zajęć baletowych i aerobiku, sala do treningów karate, siłownia, salka do ping-ponga. Ponad to - boiska do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, badmintona, korty tenisowe, stoły do tenisa, szachów, bieżnia

Szkoła chwali się: certyfikatami „Szkoły z klasą” i „Szkoły promującej zdrowie”; uczestnictwem w ogólnopolskim programie wspierania dyslektyków, nagrodami w konkursach (nie tylko matematycznych), mistrzowskimi tytułami zespołu „Ruch i Muzyka”; współpracą z łódzkim Hospicjum dla Dzieci i Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta, koncertami życzeń ze szkolnego radiowęzła podczas przerw, przyjazną atmosferą.

Jest stołówka, obiad kosztuje w abonamencie 3,5 zł

Opieka medyczna: pielęgniarka cztery razy w tygodniu

Spośród kandydatów spoza rejonu pierwszeństwo mają ci, którzy osiągają najlepsze wyniki w nauce lub mają w naszym gimnazjum lub liceum (mieści się w tym samym budynku) starsze rodzeństwo.

Mistrzostwa Europy

2009-01-05

To będzie rok mistrzów!

Po raz pierwszy w historii nasze miasto będzie miało dwie imprezy rangi Mistrzostw Europy tego samego roku. Rywalizacja o prymat na Starym Kontynencie koszykarzy i siatkarek przyciągnie tysiące fanów tych dyscyplin i skoncentruje na sobie uwagę kibiców przed telewizorami. Najpierw gratka czeka miłośników basketu, bowiem łódzka osłona imprezy odbędzie się w dniach 11 – 16 września 2009 r. Wydarzenie tej rangi to olbrzymia promocja dla miasta, zwiększony ruch turystyczny w regionie (nawet do 200 %) oraz rozwój infrastruktury sportowej, hotelowej oraz komunikacyjnej. Najlepsi koszykarze Europy spędzą w naszym mieście 6 dni i rozegrają 9 meczów w ramach rundy półfinałowej. "Biało-czerwoni" znaleźli się w grupie D, która zagra we Wrocławiu. Zespoły z grupy A spotkają się w Poznaniu, grupa B zagra w Gdańsku, a C w Warszawie. Polacy na początek zmierzą się z Bułgarią (07.09), dzień później zagrają z Litwą (08.09), a pierwszą fazę zamknie mecz z Turcją (09.09). Dalsze etapy rywalizacji przedstawiają się następująco. Awans do kolejnego etapu mistrzostw zapewnią sobie po trzy zespoły z każdej grupy. Czołowe ekipy grup A i B zagrają w Bydgoszczy, a liderzy grup C i D zmierzą się w łódzkiej hali wielofunkcyjnej. Jeżeli Polakom uda się awansować do półfinału naszą reprezentację także zobaczymy w Łodzi. Na mecz finałowy organizatorzy zapraszają do katowickiego „Spodka”.

Kilka dni po koszykarskich zmaganiach do Łodzi przyjadą siatkarki, które o tytuł najlepszych w Europie walczyć będą w naszym mieście w dniach: 25 września – 4 października 2009. Wiemy już, że nasze siatkarki trafiły do grupy z Holandią, Hiszpanią i Chorwacją. Mimo że imprezę zorganizują jeszcze trzy inne miasta (Katowice, Wrocław, Bydgoszcz), największe emocje spodziewane są właśnie w Łodzi, gdzie zagra „polska” grupa A, odbędzie się również półfinał i finał imprezy. Już podczas ubiegłorocznego losowania grup ME władze miasta nie miały wątpliwości, że nowa hala będzie wypełniona do ostatniego miejsca i rozgrywki w jednej z najpopularniejszych dyscyplin sportowych będą najlepsze w historii.

Zmagania o koszykarskie i siatkarskie medale to najważniejsze punkty na sportowej mapie tegorocznych imprez. Z grona kilkudziesięciu wydarzeń zaplanowanych na 2009 rok wymienić można czekający w lutym fanów lekkiej atletyki III Międzynarodowy Halowy Miting w skoku wzwyż. Na przełomie maja i czerwca już po raz VI łodzianie pobiegną w mBank maratonie. Lipiec należeć będzie do miłośników siatkówki, którzy już w nowej hali będą mieli okazje zobaczyć w ramach rozgrywek Ligi Światowej mecze z Finlandia (15-17 lipca) i być może z Brazylią. W wakacje wystartują u nas kolarze w ramach XX Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków. W październiku i listopadzie pływacy będą rywalizować podczas Grand Prix Polski w pływaniu i IV Memoriału im. Tadeusza Sławeckiego. Pod koniec roku rozstrzygnięć nie zabraknie w sportach walki podczas organizowanych przez klub Harasuto Grand Prix Polski w karate WKF (listopad) i grudniowych Otwartych Mistrzostw Łodzi w karate (organizowanych przez Łódzki Klub Karate „Shotokan”). (ed)

ŹRÓDŁO: www.uml.lodz.pl

IV Polska Liga Shooto 27 września - Sochaczew

Własnie skończyłem spisywać. Jeśli gdzieś wkradł się błąd, przepraszam, ale starałem się jak najszybciej podać wyniki.
Myślę, że impreza udana, choć na pewno jak zawsze były niedociągniecia. Wiem, że pojawiały się zastrzeżenia co do sedziowania. Niestety o ile zawodników chetnych do walki jest zawsze sporo, to z sędziami, zwłaszcza doświadczonymi nie jest tak różowo.
Z powodów technicznych nie można było dokonać komputerowego losowania i szybkiego drukowania list startowych, stąd trochę opóźnień i zawirowań.
Co do samych walk, poziom różny, ale miejscami naprawdę bardzo wysoki. Było trochę niespodzianek, jak półfinałowa przegrana trzykrotnego zwycięzcy ligi, Janka Stępnia z Lutadores, czy przegrana w Klasie B Irka Mili z konińskiej filii Strefy.

Wyniki IV edycji Ligi Shooto, Sochaczew 27 września 2008

Klasa C (turniej)

Juniorzy - 38 zawodników

-60 kg
1. Sebastian Romanowski (Berserkers Team Szczecin)
2. Filip Szustecki (Dragon Fight Club Sochaczew)
3. Jakub Gajewski (Radomski Klub Taekwondo)
3. Mateusz Szymański (Linke Gold team Piła)
startowało 4 zawodników

- 65 kg
1. Piotr Olszynka (Silesian Cage Club Katowice)
2. Karol Zieliński (MMA Team Ełk)
3. Maciej Sieradzki (Adrenalina Fight Częstochowa)
3. Piotr Małek (Strefa Walki Konin)
startowało 4 zawodników

-70 kg
1. Adam Ugorski (Bjj Konin)
2. Tomasz Stefaniak (Dragon Fight Club Sochaczew)
3. Grzegorz Kuciński (OSS Sochaczew)
3. Adrian Trzcinka (Shi-Kon Łódź)
startowało 10 zawodników

-76 kg
1. Mateusz Zawadzki (MMA Team Ełk)
1. Mateusz Łukasiewicz (MMA Team Ełk)
3. Mateusz Krukowski (Gracie Barra Łódź0
3. Piotr Wysocki (MMA Siedlce)
startowało 10 zawodników

-83 kg
1. Adam Okniński (Sityodtong Gdynia)
2. Tobiasz Kudra (Gracie Barra Łódź)
3. Oskar Piechota (Sityodtong Gdynia)
3. Bartłomiej Skóra (Zamość)
startowało 10 zawodników

Seniorzy - 73 zawodników

-65 kg
1. Mateusz Samborski (OSS Sochaczew)
2. Leszek Kulig (Radomski Klub Taekwondo)
3. Karol Korycki (Radomski Klub Taekwondo)
3. Mateusz Klich (Radomski Klub Taekwondo)
startowało 7 zawodników

-70 kg
1. Marcin Pionke (Akademia Sarmatia Gdańsk)
2. Mariusz Pioskowik (Silesian Cage Club)
3. Kamil Korycki (Radomski Klub Taekwondo)
3. Daniel Majewski (Radomski Klub Taekwondo)
startowało 16 zawodników

-76 kg
1. Łukasz Kopera (United Gym Aleksandrów Łódzki)
2. Tomasz Unger (Akademia Sarmatia Gdańsk)
3. Piotr Chuchla (MMA Warszawa)
3. Artur Strzelczyk (Skierniewicki Klub Karate)
startowało 16 zawodników

-83 kg
1. Tomasz Narkun (Berserkers Team Stargard Szczeciński)
2. Maciej Zając (Gracie Barra Łódź)
3. Jan Stępień Lutadores Opole
3. Daniel Serafin (Radomski Klub Taekwondo)
startowało 16 zawodników

-91 kg
1. Adam Kowalski (Arrachion MMA Olsztyn)
2. Damian Malesa (Berserkers Team Olsztyn)
3. Robert Szymański (Gracie Barra Łódź)
3. Jarosław Koszko (Akademia Sarmatia Gdańsk)
startowało 14 zawodników

-100 kg
1. Michał Pakuła (Gracie Barra Łódź)
2. Tomasz Dobiński (United Gym Aleksandrów Łódzki)
3. Sebastian Hercuń (Radomski Klub Taekwondo)
3. Adam Pacyna (Lutadores Namysłów)
startowało 4 zawodników

Klasa B (pojedyńcze walki, zwycięzca na pierwszym miejscu) – 18 zawodników

-76 kg
Jordan Błoch (Shi-Kon łódź) vs Ireneusz Mila (Strefa WalkiKonin)
Marek Chwalibogowski (Shidokan Emers Team Katowice) vs Tomasz Romanowski (Berserkers Team Stargard Szczeciński)
Krzysztof Adaszak (Arrachion MMA Olsztyn) vs Piotr Kurowski (Copacabana Warszawa)
Paweł Werszynin (United Gym Aleksandrów Łódzki) vs Piotr Kurowski (Copacabana Warszawa)

-83 kg
Mateusz Głuch (Radomski Klub Taekwondo) vs Robert Radomski (Silesian Cage Club)
Krzysztof Sadecki(Centrum Sportów Walki Płock) vs Grzegorz Lipski (Łęczna)

-91 kg
Rafał Zawidzki (MMA Ostrów Wielkopolski) vs Michał Szuliński (Arrachion MMA Olsztyn)
Maciej Różański (Berserkers Team Stargard Szczeciński) vs Piotr Podolak (Arrachion MMA Olsztyn)

- 100 kg
Marcin Elsner (Radomski Klub Taekwondo) vs Łukasz Porębski (Arrachion MMA Olsztyn)
Tomasz Janiszewsk (Alliance Warszawa)i vs Marcin Elsner (Radomski Klub Taekwondo)

Startowało 129 zawodników.

Najlepszy zawodnik IV edycji Ligi Shooto:
Marcin Pionke (Akademia Sarmatia Gdańsk)

Najlepszy junior IV edycji Ligi Shooto:
Piotr Olszynka (Silesian Cage Club Katowice)

Najszybsze zakończenie walki IV edycji Ligi Shooto:
Tomasz Stefaniak (Dragon Fight Club Sochaczew)

MP Juniorów i Kadetów Karate WKF - Kalisz 2006

Wyniki MP Juniorów Młodszych i Juniorów:

Kata indywidualne juniorek młodszych

1.Dąbrowska Marta - Klub Karate Harasuta Łódź

2.Janikowska Awa - Klub Sportowy Bushi-Do Bydgoszcz

3.Prządka Berenika - Klub Karate Kamikaze Gryfino

3.Dybska Karolina - Klub Uczelniany Akademii Rolniczej Wrocław

5.Mazajczyk Magdalena - Krotoszyński Klub Karate Krotosz Krotoszyn

5.Jarosiewicz Wioletta - Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Karate Goleniów

7.Bełza Sylwia - Krotoszyński Klub Karate Krotosz Krotoszyn

7.Tomaszewska Martyna - Uczniowski Klub Karate "LAS-Bór" Mielęcin

Kata indywidualne juniorów młodszych

1.Gruszecki Sebastian - Daigaku-Karate-Kan Szczecin

2.Antol Marcin - Daigaku-Karate-Kan Szczecin

3.Koselski Mateusz - Klub Sportowy Bushi-Do Bydgoszcz

3.Kubiak Adrian - Krotoszyński Klub Karate Krotosz Krotoszyn

5.Krynicki Konrad - Krotoszyński Klub Karate Krotosz Krotoszyn

5.Remisz Karol - Krotoszyński Klub Karate Krotosz Krotoszyn

7.Skowroński Lucjan - Inowrocławski Klub Karate Inowrocław

7.Szybko Michał - Ludowy Klub Sportowy Zarzewie Prudnik

Kumite indywidualne juniorek młodszych -52 kg

1.Janikowska Awa - Klub Sportowy Bushi-Do Bydgoszcz

2.Radek Marta - Klub Karate Shobuken Łódź

3.Struk Anna - Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Karate Goleniów

3.Wawrzyniak Magdalena - Satori Karate Club Leszno

5.Gurst Małgorzata - Uczniowski Klub Sportowy Satori Mikołów

5.Kłoda Wioleta - Szkoła Karate Shotokan Bełchatów

Kumite indywidualne juniorek młodszych -57 kg

1.Dąbrowska Marta - Klub Karate Harasuto Łódź

2.Walecka Katarzyna - Klub Karate Harasuto Łódź

3.Grześkowiak Patrycja - MSMSW A.K. Andrex Elbląg

3.Mazajczyk Magdalena - Krotoszyński Klub Karate Krotosz Krotoszyn

5.Hełkowska Anna - Mięszyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Dynamic Poznań

5.Karpa Aneta - Wrocławski Klub sportów Azjatyckich Budokan Wrocław

7.Hirszfeld Natalia - Klub Karate Opalenica

7.Jarosiewicz Wioletta - Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Karate Goleniów

Kumite indywidualne juniorek młodszych +57 kg

1.Nowak Natalia - Uczniowski Klub Sportowy OSiR Kleczew

2.Kołaczyk Sandra - Klub Karate Bodaikan Szczecin

3.Warda Kamila - Klub Sportowy Olimp Łódź

3.Dybska Karolina - Klub Uczelniany Akademii Rolniczej Wrocław

5.Bełza Sylwia - krotoszyński Klub Karate Krotosz Krotoszyn

5.Dudziak Anna - Klub Karate Harasuto Łódź

7.Kolendowicz Ewa - Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Dynamic Poznań

7.Urbaniak Magdalena - Klub Karate Samuraj Szczecin

Kumite indywidualne juniorów młodszych -60 kg

1.RydzewskiMateusz - Klub Sportowy Bushi-Do Bydgoszcz

2.Finke Nikodem - Uczniowski Klub Sportowy Rokietnica

3.Berent Marcin - Klub Karate Shobuken Łódź

3.Tuszyński Dawid - Klub Sportowy Olimp Łódź

5.Zachuta Kamil - Ludowy Klub Sportowy Zarzewie Prudnik

5.Stronka Krzysztof - Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Dynamic Poznań

7.Lewkowicz Wiktor - Klub Sportowy Olimp Łódź

7.Szybko Michał - Ludowy Klub Sportowy zarzewie Prudnik

Kumite indywidualne juniorów młodszych -65 kg

1.Remisz Karol - Krotoszyński Klub karate Krotosz Krotoszyn

2.Łataś Tomasz - Klub Sportowy Bushi-Do Bydgoszcz

3.Olejnik Mateusz - Satori Karate Club Leszno

3.Misiak Maciej - Krotoszyński Klub Karate Krotosz Krotoszyn

5.Jędrzejczak Andrzej - Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Tornado Kalisz

5.Grześkowiak Jerzy - Obornicki Klub karate

7.Musielski Mariusz - Klub Karate Dragon Środa Wlkp.

7.Chorodeński Szymon - Satori Karate Club Leszno

Kumite indywidualne juniorów młodszych -70 kg

1.Każmierczak Aleksander - Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Dynamic Poznań

2.Zarzecki Mateusz - klub Karate Dragon Środa Wlkp.

3.Raczkowski Bartosz - Klub Karate Bodaikan Szczecin

3.Wicher Krzysztof - Klub Karate Samuraj Szczecin

5.Cisiński Kamil - Klub Sportowy Bushi-Do Bydgoszcz

5.Jurczak MichałKlub Karate Bodaikan Szczecin

7.Lewicz Arkadiusz - Klub Karate Dragoń Środa Wlkp.

8.Mydlak Patryk - międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Dynamic Poznań

Kumite indywidualne juniorów młodszych -75 kg

1.Skwarko Maciej - Kaisho Klub Karate Białystok

2.Dominik Adam - MSW Budokan Sakura Rumia

3.Domicz Jan - Ludowy Klub Sportowy Zarzewie Prudnik

3.Wujczyk Dawid - Krotoszyński Klub Karate Krotosz Krotoszyn

5.Michalski Paweł - Klub Karate Samuraj Szczecin

Kumite indywidualne juniorów młodszych +75 kg

1.Matuszak Artur - Klub Karate Opalenica

2.Grzebyta Kamil - Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Dynamic Akademia Karate Poznań

3.Kostrzewa Kamil - Uczniowski Klub Sportowy Grot Chynów

3.Osmólski Mateusz - Wrocławski Klub Sportów Azjatyckich Budokan Wrocław

5.Zdun Dominik - Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Dynamic Akademia Karate Poznań

5.Kotliński Marcin - Klub Karate Samuraj Szczecin

7.Szeja Jakub - Ludowy Klub Sportowy Zarzewie Prudnik

7.Szczotka Michał - KSiSW Arawashi Wieprz

Kata indywidualne juniorek

1.Popielarz Oliwia - Klub Karate Bodaikan Szczecin

2.Łoniewska Agata - Klub Karate Bodaikan szczecin

3.Dybicz Agnieszka - Klub Sportowy Bushi-Do Bydgoszcz

3.Jelinowska Monika - Klub Sportowy Bushi-Do Bydgoszcz

5.Gruszecka Gabriela - Daigaku-Karate-Kan Szczecin

5.Brudniak Natalia - Ludowy Klub Sportowy Zarzewie Brudniak

7.Nowacka Agnieszka - Klub Karate Opalenica

7.Rybak Agnieszka - MSW Budokan-Sakura Rumia

Kata indywidualne juniorów

1.Bombolewski Paweł - Klub Karate Samuraj Szczecin

2.Gruszka Maciej - Szkoła Karate Shotokan Bełchatów

3.Grzenkowicz Leszek - Klub Sportowy Bushi-Do Bydgoszcz

3.Cybulka Mariusz - Ludowy Klub Sportowy Zarzewie Prudnik

5.Michalik Grzegorz - Inowrocławski Klub Sportowy Inowrocław

5.Pabisiak Kacper - Satori Karate Club Leszno

7.Panasiuk Dariusz - Klub Karate Bodaikan Szczecin

8.Banach Sebastian - Klub Karate Nidan Zawadzkie

Kumite indywidualne juniorek -53 kg

1.Dybicz Agnieszka - Klub Sportowy Bushi-Do Bydgoszcz

2.Bugajak Anita - Łódzki Klub Karate Shotokan Łódź

3.Stein Marta - Uczniowski Klub Sportowy Rokietnica

3.Pypeć Magdalena - Klub Sportowy Olimp Łódź

Kumite indywidualne juniorek -60 kg

1.Pypeć Julita - Klub Sportowy Olimp Łódź

2.Kozłowska Katarzyna - Klub Sportowy Olimp Łódź

3.Łoniewska Agata - Karate Klub Bodaikan Szczecin

3.Beyger Justyna - Karate Klub Bodaikan Szczecin

5.Popielarz Oliwia - Karate Klub Bodaikan Szczecin

5.Nogalska Klaudia - Wielkopolski Klub Karate Poznań

7.Pryszcz Danuta - KSiSW Arawashi Wieprz

7.Nowacka Agnieszka - Klub Karate Opalenica

Kumite indywidualne juniorek +60 kg

1.Andrzejewska Agata - Karate Klub Bodaikan Szczecin

2.Szulc Daria - Gryfiński Klub Karate

3.Krasowska Karolina - Karate Klub Kaisho Białystok

3.Mikoda Klaudia - Klub Sportów Azjatyckich Atemi Bielsko-Biała

5.Kiszło Barbara - Karate Klub Kaisho Białystok

5.Rogalska Aleksandra - Uczniowski Klub Sportowy Rokietnica

7.Brudniak Natalia - Ludowy Klub Sportowy Zarzewie Prudnik

7.Tymczyszyn Kamila - Klub Karate Tradycyjnego Wałcz

Kumite indywidualne juniorów -60 kg

1.Gruszka Maciej - Szkoł Karate Shotokan Bełchatów

2.Niciejewski Adrian - Klub Karate Tora Legnica

3.Drożdżyński Mateusz - Klub Karate Dragon Środa Wlkp

3.Trubicki Artur - Klub Karate Tora Legnica

5.Piszczałkowski Piotr - Klub Sportowy Bushi-Do Bydgoszcz

5.Hadacz Damian - Gorzowski Klub Sportowy Karate

7.Śląski Wojciech - Mięszyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Dynamic Poznań

7.Bugajak Adrian - Łódzki Klub Karate Shotokan Łódź

Kumite indywidualne juniorów -65 kg

1.Grzywacz Szymon - Karate Klub Bodaikan Szczecin

2.Ciesielski Albert - Klub Sportowy Bushi-Do Bydgoszcz

3.Girulski Marcin - Klub Uczelniany Akademii Rolniczej Wrocław

3.Cybulka Mariusz - Ludowy Klub Sportowy Zarzewie Prudnik

5.Pabisiak Kacper - Satori Karate Club Leszno

5.Grzenkowicz Leszek - Klub Sportowy Bushi-Do Bydgoszcz

7.Bańka Manswet - Karate Klub Bodaikan Szczecin

7.Rusek Rafał - Klub Karate Tora Legnica

Kumite indywidualne juniorów -70 kg

1.Bombolewski Paweł - Klub Karate Samuraj Szczecin

2.Kuzemko Bartosz - Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Dynamic Poznań

3.Kubala Szymon - Klub Karate Dragon Środa Wlkp.

3.Królikowski Filip - Wielkopolski Klub Sportów Azjatyckich Budokan Wrocław

5.Woźny Adam - Klub Sportowy Bushi-Do Bydgoszcz

5.Sitek Przemysław - Karate Klub Tora Legnica

7.Cymbalista Paweł - Ludowy Klub Sportowy zarzewie Prudnik

7.Kosyk Andrzej - Uczniowski Klub Sportowy satori Mikołów

Kumite indywidualne juniorów -75 kg

1.Maculewicz Norbert - Karate Klub Bodaikan Szczecin

2.Kędziora Dawid - Karate Klub Bodaikan Szczecin

3.Minor Hubert - Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Dynamic Poznań

3.Olędzki Kacper - Klub Karate Harasuto Łódź

5.Król Paweł - Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Dynamic Poznań

5.Kubala Paweł - Klub Karate Dragon Środa Wlkp.

7.Ewald Klemens - Klub Sportowy Bushi-Do Bydgoszcz

7.Michalik Grzegorz - Inowrocławski Klub Sportowy Inowrocław

Kumite indywidualne juniorów -80 kg

1.SołtysiakDamian - Wrocławski Klub Sportów Azjatyckich Budokan Wrocław

2.Stein Marcin - Uczniowski Klub Sportowy Rokietnica

3.Szumiło Piotr - Karate Klub Bodaikan Szczecin

3.Dolega Tomasz - MSMSW A.K. Andrex Elbląg

5.Jaroś Krzysztof - MSMSW A. K. Andrex Elbląg

5.Fabiański Jarosław - MSMSW A.K. Andrex Elbląg

7.Fułek Adrian - Klub Karate samuraj Szczecin

7.Nejman Karol - Klub Sportowy Sandan Bydgoszcz

Kumite indywidualne juniorów +80 kg

1.Panasiuk Dariusz - Karate Klub Bodaikan Szczecin

2.Janicki Konrad - Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Tornado Kalisz

3.Wnętowski Dawid - Klub Uczelniany Akademii Rolniczej Wrocław

3.Pielesiek Bartłomiej - Karate Klub Harasuto Łódź

5.Krauze Paweł - Karate Klub Dragon Środa Wlkp.

5.Kapuściński Bartosz - Klub Sportowy Bushi-Do Bydgoszcz

7.Misiak Tomasz - Klub Karate Shotokan Dojo Toruń

7.Modrzewski Jakub - MSMSW A.K. Andrex Elbląg

Coś co powala na kolana :)

Z nasłuchu Radia Tok FM, czerwiec 2004.
Audycja redaktora Marcina Wojciechowskiego
Jak żyć długo i zdrowo, mówimy o tai chi.
Pani Iwona Więckiewicz - członek Krajowej Komisji Instruktorskiej Taoistycznego tai chi oraz Pan Bartosz Jakubowski - Prezes Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Taoistycznego tai chi w Polsce są Państwa gośćmi w tej sprawie.

Chińska gimnastyka rehabilitacyjna tai chi.

Iwona Więckiewicz: Czy tai chi jest czymś magicznym?
Nie jest, choć sama nazwa jest intrygująca. Kiedyś ludzie przychodzili, bo słyszeli "tai chi" i spodziewali się różnych dziwnych rzeczy. Teraz coraz częściej przychodzą ludzie, ponieważ ktoś im powiedział - sąsiad ćwiczy, wujek, ciocia i mówią, że im to pomaga, albo przeczytali o nas. Ale również tacy przychodzą i takich jest coraz więcej, że ich lekarze przysyłają, że coraz więcej przychodni ma naprawdę świadomych lekarzy, coraz więcej lekarzy i rehabilitantów ćwiczy, którzy są po prostu pod wrażeniem tego, jak te ćwiczenia są ułożone i prostoty, tak naprawdę prostoty ich oddziaływania, bo same ćwiczenia wyglądają dość skomplikowane. Ale jest metoda w tym szaleństwie i ważne jest to żeby ćwiczyć, żeby się ruszać.
Różne badania były prowadzone na świecie nie tylko u nas w Polsce. Jest potwierdzone, że są to ćwiczenia, które powodują, że wzmacniamy system mięśniowy, poprawiamy tym samym strukturę kostną. Ponieważ dużo problemów bierze się stąd, że człowiek jest słaby dużo siedzi, nie rusza się i ciała po prostu wiotczeją.
Red. Marcin Wojciechowski: Ja muszę się Państwu przyznać, że niewiele o tym słyszałem, dopiero przypadkowe spotkanie z jedną z osób, która ćwiczy, uprawia tai chi zaintrygowało mnie tak bardzo, że postanowiłem zaprosić Państwa abyście odpowiedzieli o tej metodzie szerzej.
Na co wpływa tai chi, na co pomaga?, kto powinien się tym szczególnie zainteresować?
Bartosz Jakubowski: Myślę, że tai chi jest dla każdego, zarówno dla osób starszych, które cierpią na różne dolegliwości, głownie zmiany zwyrodnieniowe, ale również mogą to być choroby serca, choroby krążeniowe. Dla tych osób to często jedyna forma ruchu, rekreacji, zwłaszcza przy chorobach kręgosłupa, poważniejszych dyskopatii, nawet nie wszystkie ćwiczenia z zakresu typowej rehabilitacji są dostępne.
Tai chi jest w pełni bezpieczne, jeżeli tylko instruktor wie o szczególnych schorzeniach, nie ma ryzyka, że coś się pogorszy, natomiast jest nadzieja , że się może coś polepszyć.
I.W. Może ja bym jeszcze coś dodała, że nie ma takich schorzeń i przeciwwskazań, które dyskwalifikowałyby do ćwiczenia tai chi. Powiem Panu, że były prowadzone (ja jestem z Łodzi) u nas w Łodzi zajęcia z osobami , które były po porażeniu mózgowym. Mieliśmy również (to w Poznaniu) grupę dla osób upośledzonych psychicznie w lekkim stopniu, dla nich jest to po prosty frajda, że mogą się ruszać, dla nich najmniejszy ruch, który mogą wykonać wspólnie jest wielkim przedsięwzięciem i wielką radością jednocześnie.
Są tutaj w Warszawie prowadzone zajęcia dla osób ze stwardnieniem rozsianym, była też dziewczyna, która ćwiczyła z postępującym zanikiem mięśniowym, mamy Panią która ma zesztywniające zapalenie stawów kręgowych, a dzięki tai chi Oni wszyscy dzięki tai chi czują się lepiej.
Jest to cała masa ludzi, którzy uniknęli operacji, którzy się po prostu ruszają, którzy nie siedzą na wózkach inwalidzkich, którzy funkcjonują normalnie.
Piękne było, kiedy pewna pani przyszła do mnie i mówi - Iwonko, chciałam ci powiedzieć, że mogę się teraz schylać nad wanną i zostać w takiej pozycji przez kilka minut, coś czego dawniej zupełnie nie robiłam.
Ja się schylałam, wykonywałam jakąś czynność i musiałam się natychmiast podnieść, teraz jest mi z tym wygodnie.
Ktoś inny mówi, wchodzę na 3 piętro bez zadyszki, ktoś inny mówi po prostu jestem bardziej zadowolona. Jest mnóstwo dowodów, że tai chi działa.
B. J. Ale tez nie należy traktować tai chi jako sztuki formy tylko jako dla osób chorych. Jest to też doskonała forma dla osób zdrowych i młodych.
Red. Przepraszam, mam taką informację, że bardzo dużo osób w Europie, osób starszych uprawia tai chi.
Bartosz Jakubowski: Ale nie tylko, mówiliśmy o osobach starszych, chorych, natomiast trzeba powiedzieć ,że wiele osób wśród trenujących są to osoby młode, generalnie zdrowe, które w ten sposób przedłużają swoją młodość i swoje zdrowie. Mówimy wręcz o cofaniu się zegara biologicznego..
Red. Ja tu jeszcze Państwa wyręczę. Mam taką informację - tai chi z pewnością nie szkodzi, natomiast powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, obniżenie spoczynkowej akcji serca, wzrost siły mięśni, zwiększenie zakresu ruchu w stawach, zwiększenie gibkości całego ciała, poprawę koordynacji uwagi i co ważne wzrost odporności na stres.
B.J. Z całą pewnością.
I.W. Wie Pan , to jest coś o czym sama się przekonałam. Kiedyś podróżując samolotem przeżywałam potworny stres, przecież to jest wbrew prawom fizyki, że coś cięższego lata w powietrzu. I to jest wystarczające żeby się zdenerwować i tego się obawiać. Pamiętam, że pierwszy raz leciałam, kiedy jeszcze nie ćwiczyłam tai chi i byłam kilka dni wcześniej nieżywa ze stresu, z emocji ze wszystkiego razem. Noc przed samym wylotem absolutnie nieprzespana. Później jakoś się tak zdarzyło, że przez jakiś czas nie latałam. i dopiero po jakimś czasie znowu byłam na lotnisku, znowu to samo wróciło, też się denerwowałam, bałam. Natomiast, kiedyś odkryłam, że jestem na lotnisku i zaczęłam się denerwować tym, że się mniej denerwuje. Nagle stało się coś spokojnego, zwyczajnego. To nie chodzi tylko o dystans, bo poczułam naprawdę taki spokój, że są rzeczy na które człowiek ma wpływ i tym się trzeba zająć, a samo zdenerwowanie nic nie pomoże. To nie jest kwestia tłumaczenia, ale postawy, że są rzeczy ważne i ważniejsze.
Red. Powinienem od tego pytania zacząć skąd się wzięło tai chi?
I.W. Ale u nas w Polsce, czy tak ogólnie?
Red. Może krótko ogólnie, potem przejdźmy do Polski.
I.W. Różne przekazy podają, że tai chi powstało w XII wieku. Twórcą jest mnich. Czon San Vank,o ile dobrze mówię, mam nadzieję, że dobrze. On stworzył styl, który powstał poprzez obserwację w jaki sposób poruszają się zwierzęta. W naszym stylu tai chi, myślę, że w innych również, te zwierzęta, które on obserwował są scharakteryzowane w typowych ruchach, np. mówimy o sposobie poruszania się jak gepard, kiedy ruchy są bardziej płynne, miękkie, wtedy pracujemy nad ścięgnami. W każdym ruchu jest zawarta część która jest charakterystyczna dla konkretnego zwierzęcia. I on przez obserwację jak te zwierzęta to robią stworzył "styl formalny", który został nazwany tai chi i to było w XIII wieku.
Red. A w Polsce?
I.W. W Polsce istniejemy od 1987r., a jesteśmy zarejestrowani w 1988r. Jest to już kawałeczek historii. Tai chi przyjechała do nas z Kanady, choć to chińska gimnastyka i twórcą naszego stylu, który nazywa się taoistyczny jest nasz mistrz Moy Jun Szin .
Moy wychował się w klasztorze taoistycznym, ale ze względu na losy historii został zmuszony do tego aby opuścić Chiny. Jak to mistrzowie mają w zwyczaju miał wizję wyuczenia ludzi i przystosowania tej metody zdrowotnej do innych ludzi i pojechał właśnie do Ameryki Północnej, żeby tam ludzi takich jak my, czyli ludzi z zachodu uczyć czegoś co ludzie ze wschodu już dawno znają. W Chinach, nie byłam, ale słyszałam, że w parkach ludzie, z samego rana się spotykają i ćwiczą tłumnie..
Red. Żeby tak było w Polsce. Skończyliśmy na historii. To teraz zapytam, co sprawiło ,że Państwo zaczęli się tym interesować,kiedyś, no bo u Pani to już jest 17 lat..
I.W. Ja mam to szczęście,że zaczynałam od samego początku, ponieważ tutaj w Polsce takim centrum jest Łódź..
Red. Panie Bartku a Pan?
B.J. Ja ćwiczę troszkę krócej. Zacząłem ćwiczyć tuż przed 30-tymi urodzinami już teraz muszę się przyznać ile mam lat, bo to było jakieś niecałe 7 lat temu. Rozglądałem się za czymś podobnym już kilka lat wcześniej, szukałem jakiejś formy ruchu, która łączyła by z jednej strony możliwość poprawy ogólnej kondycji fizycznej, ale zarazem też możliwość relaksu i ogólnego odprężenia psychicznego. Słyszałem coś o jodze, ale ona nie do końca spełniała moje oczekiwania.
Red. No, właśnie, przerwę panu, bo to wszystko o czym państwo mówią na pierwszy rzut ucha, można pomylić z jogą, tak naprawdę to czym się tai chi różni od jogi, jakie są takie podstawowe różnice?
I.W. To znaczy ja bym tai chi raczej porównała do tańca, w połączeniu z karate. W karate jest coś takiego co nazywa się kata - sekwencja ruchów, tylko że znacznie wolniej. I nie tak kanciasto, stąd właśnie porównanie do tańca. I wszyscy razem ćwiczymy dokładnie to samo.
B.J. Tai chi w przeciwieństwie do jogi jest dynamiczne, to się odbywa w ruchu. Joga jest bardziej statyczna, dużo więcej o jodze nie powiem, nie znam się na niej. Ale z tego co zdążyłem usłyszeć i przeczytać wiedziałem , że nie do końca jest to czego szukam. I tak się złożyło, że rozglądałem się, słyszałem coś o tai chi, ale niestety nie miałem żadnego konkretnego kontaktu. A też był to czas kiedy żyłem w bardzo dużym stresie, bardzo intensywnie i być może w związku z tym stresem cierpiałem na bardzo silne bóle w okolicach kręgosłupa. Do tego stopnia były one silne i uciążliwe, że bez co najmniej jednej wizyty u dobrego masażysty, nie mogłem funkcjonować. A jednocześnie uprawiałem sporo sportów, które uprawiam do dzisiaj. One są dość urazowe, m.in. kolarstwo górskie. Pojechałem w góry testować nowy rower, jak zwykle byłem jak to się mówi popularnie "pokręcony" znowu mnie zawiało, korzonki i straszny ból w plecach, ale mimo postanowiłem jeździć na nowym rowerze. Tam spotkałem, młode małżeństwo, bardzo sympatycznych ludzi - Agnieszkę i Jacka, którzy tak z politowaniem patrzyli jak się pakuję na rower, smarując jakimiś maściami, owijając szalikami i tak wróciłem cały ubłocony, jeszcze bardziej obolały niż rano, z wycieczki i zapytali mnie czy słyszałem o tai chi.? Tak owszem słyszałem, nie słyszałem o niej wiele, ale nie miałem żadnego konkretnego namiaru. A bo wiesz my właśnie ćwiczymy, jesteśmy oboje pomocnikami instruktora i bardzo wiele nam to dało. Agnieszka opowiedziała mi pokrótce swoją historię. Pochodzi z rodziny z dużymi problemami kręgosłupowymi, wszyscy mają wrodzone skłonności do dyskopatii, on również pomimo młodego wieku i zanim zaczęła ćwiczyć już miała wyznaczony termin operacji. bo nie pamiętam jaki był to czas - rok czy pół roku ćwiczenia tai chi. Okazało się, że operacja jest zbędna, znikły jej kłopoty kręgosłupowe, na tyle zostały one zredukowane, że operacja w ogóle nie wchodziła w grę.
Dziennikarz: Ale była mimo wszystko cały czas pod kontrolą lekarzy?
Bartosz Jakubowski: Oczywiście, tak .
Ja natychmiast, dwa tygodnie po powrocie z gór, zapisałem się do grupy, która właśnie się otwierała w Warszawie i rozpocząłem ćwiczenia. I muszę się przyznać, że w moim wypadku efekty były też bardzo spektakularne, co prawda ja nie miałem kwalifikacji do operacji, mój problem zdrowotny nie był tak wielki jak w przypadku Agnieszki, ale bóle były rzeczywiście dotkliwe, a po pół roku ćwiczenia mój masażysta stracił pracę przynajmniej u mnie, przykro to powiedzieć. Zresztą poszedłem do niego po półrocznym ćwiczeniu, tak kontrolnie zobaczyć co się będzie działo, nic mu nie mówiąc, że ćwiczę coś nowego. Dotychczas jemu rozmasowanie moich napiętych jak kamień mięśni karku, pleców, zajmowało około 40 minut. On mi czasem mówił, że nie może tego ruszyć, że to jest jak skała. Tymczasem zabrał się do roboty i mówi, Panie Bartku co się stało, ja tu nie mam nic do roboty. No i wtedy opowiedziałem mu o tai chi i on powiedział: "Tai chi - no tak to straciłem robotę."
I tak pogadaliśmy sobie z moim masażystą. Okazało się, że on już wtedy wiedział o tai chi więcej niż ja, po półrocznym ćwiczeniu, i rekomendował mi te ćwiczenia mówiąc mi, że to jest zdecydowanie dobre. I rzeczywiści moje doświadczenia były dobre nie tylko ze względu na kręgosłup. Drugi powód, dla którego ja szukałem formy rozwoju fizycznego połączonego z pewnym relaksem psychicznym była alergia. Ja od urodzenia jestem bardzo silnym alergikiem, co zresztą słychać w moim głosie.
Red. Chcesz przez to powiedzieć, że tai chi ma pozytywny wpływ również na alergię?
B.J. Zaraz do tego dojdę, to jest bardzo istotny element w tym wszystkim. I akurat moment, w którym napotkałem na swojej drodze tai chi był szczególnie trudny, ponieważ, wtedy był moment, takiej alergii, która jest dość specyficzna, dla słuchaczy pewnie również, alergii wziewnej na pyłki, kurz, wtedy to dołączyła się bardzo silna alergia pokarmowa, na tyle silna, że zjedzenie niektórych pokarmów zagrażało mojemu życiu. Żyłem w ogromnym stresie i strachu, że zjem coś nie wiadomo, czym się to skończy. Bardzo schudłem, generalnie podupadłem na zdrowiu, generalnie ten stres źle wpływa na całe moje życie. I kilkuletnie praktyka tai chi oczywiście nie wyleczyła mnie z alergii, nie liczyłem na to i też nikogo nie będę przekonywał, że może wyleczyć tai chi, tu niema czarów natomiast dała mi coś cenniejszego dała mi zdrowy dystans, nauczyła mnie żyć z problemem, na który nie mam wpływu. Nie mogę zmienić swojej alergii, natomiast mogę zmienić swoje nastawienie, teraz alergii się nie boję, nauczyłem się z nią żyć, ją akceptować. Żyję normalnie, jem to, co mogę, nie jem tego, czego nie mogę. Cieszę się życiem, co więcej nauczyłem się dawać z siebie coraz więcej i do jest coś nadzwyczajnego, unikalnego dla tego stylu.
I.W. Warto też dodać, że tai chi nie jest panaceum na wszystko i na dreszcze i na biegunki poranne. Jest to naprawdę metoda wspaniała sama w sobie, która może ruszyć organizm do tego, aby zaczął się naprawiać, ale również i pomóc w terapii tradycyjnej konwencjonalnej. Jest też cała masa przypadków ludzi, którzy leczą, osteoporozę jest to potworna choroba dotykająca przede wszystkim kobiety i cała masa kobiet ćwiczących w Polsce, też na tą chorobę cierpi. Teraz coraz więcej już mamy ćwiczenia połączonych z regularnym przyjmowaniem lekarstw. Te lekarstwa są wtedy wiele bardziej skuteczne. Więc leczyć się jak najbardziej i ćwiczyć jednocześnie tai chi, co powoduje że lekarstwa mają jednocześnie lepszą dostępność do organu, który mają leczyć.
Red. Czy tą moc ma siła sugestii czy właśnie konkretnie te ćwiczenia?
I.W. Ćwiczenia. Musze panu powiedzieć takie piękne zdanie, które kiedyś usłyszałam: Nie ma leku, który może zastąpić ruch, ale każdy ruch może zastąpić lek. Jest to naprawdę piękne, nasze organizmy zostały stworzone po to, aby się ruszały. Kiedy zamieniliśmy taki tryb życia na tryb siedząco-kanapkowy i niezdrowo jeszcze odżywiający się nasze ciała po prostu marnieją i buntują się. I dużo chorób nazwanych cywilizacyjnymi bierze się z tego, że prowadzimy zły tryb życia, natomiast tai chi jest tak zrobione, że przy każdym ruchu bierze udział całe ciało, że rozciągając się nie ćwiczymy wybranej grupy mięśniowej, ale ćwiczymy całe ciało. Ten ruch jest od pięty aż do czubka głowy. Mięśnie rozciągają się na całej długości i jeszcze od łopatek aż do palców, także każdy mięsień czy staw, odzyskuje swoją ruchliwość, mięśnie zaczynają lepiej pracować
Red. A czy to może być bolesne? Czy te ćwiczenia są bolesne?
I.W. Przy średnio sprawnej osobie, która nie ma zwyrodnień - nie jest to tak, że - przychodzi mi na myśl Shrek, który opowiadając o cebuli, że Ogry są jak cebule, bo maja warstwy. My już też o tym opowiadaliśmy, że tai chi jest jak cebula, dlatego, że na początku ćwiczymy duże grupy mięśniowe, dochodzimy do coraz drobniejszych, przez działanie takie właśnie do środka te mięśnie takie wszystkich, które mogą boleć i są nadwerężane, po prostu mają czas na to, aby się dopasować, to nie jest tak, że od razu rzucamy człowieka na głęboką wodę, sam nie jest w stanie tego wykonać. To jest proces, to nie jest tak, że po wszystkich zajęciach choroby po prostu miną. To jest, powiedziałbym nawet - styl życia są ludzie, którzy raz w tygodniu przychodzą na ćwiczenia, bo taki cykl mamy, ćwiczenia trwają 2 godziny, są ludzie, którzy przychodzą codziennie, chcąc ćwiczyć. Są ludzie, którzy chcą jeszcze więcej dla siebie zrobić, mamy zajęcia intensywne. A dla tych, którzy chcą jeszcze więcej dla siebie zrobić mamy warsztaty weekendowe, ale też i całotygodniowe, czyli 5 dniowe. I muszę panu powiedzieć, że po takim warsztacie, trwającym kilka dni człowiek ma wrażenie, że góry by przenosił.
Red. Są jakieś osoby, które przychodzą i państwo widzą, że ta osoba z jakiegoś powodu nie może się tym zająć
B.J. No np. tak jest z kobietami w ciąży. Ciąża jest raczej przeciwwskazaniem.
Tak poza tym nie ma przeciwwskazań aczkolwiek w sytuacjach wątpliwych, kiedy słyszymy, że problem zdrowotny jest poważny, sugerujemy konsultację medyczną, oferując pomoc lekarzowi sugerując, że my pomożemy lekarzowi, jeśli nie będzie wiedział, wytłumaczymy tak jak będziemy potrafić najlepiej, na czym polega tai chi i wtedy wspólnie możemy podjąć decyzję czy ta osoba może ćwiczyć czy nie. Nie potrafię teraz przywołać takich sytuacji, w których lekarz odmówiłby ćwiczenia tai chi.
DZ. W dużych miastach Polski są ośrodki, w których można zasięgnąć informacji lub zapisać się do grupy?
I.W. Mamy ośrodek w Łodzi w Warszawie, mamy również we Wrocławiu
B.J. To są największe oddziały
I.W. Również w Płocku, w Kutnie, Olsztynie, Radomiu, Pabianicach.
Red. Na Śląsku jest coś?
I.W. Jeszcze nie, ale planujemy i również też na północy planujemy, to są nasze plany na zaś
Red. Dzwonią do nas osoby z całej Polski i pytają, dlaczego w całej Polce tzn. w Gdańsku czy Krakowie nie ma tai chi.
B.J. Tu zawsze musimy wytłumaczyć jak to funkcjonuje
Red. Jak to funkcjonuje?
B.J. Stowarzyszenie prowadzone jest przez wolontariuszy, my wszyscy, instruktorzy członkowie zarządu, księgowi, wszystkie jakiekolwiek osoby pracujący w stowarzyszeniu robią to jako wolontariusze, poza swoja tzn. normalna pracą. Krótko mówiąc nie pobierają za to wynagrodzenia. My nie możemy wysłać instruktora do Gdańska czy Krakowa, wynająć mu mieszkanie, wynająć mu ośrodek, że on tam zacznie ćwiczyć. Zazwyczaj odbywa się to w ten sposób, że w jakimś ośrodku gdzie tai chi jeszcze nie ma, tak było w Radomiu, znajdą się ludzie na tyle zmotywowanie, że będą dojeżdżali do najbliższego ośrodka, w tym przypadku z Radomia do Warszawy i tak długo będą ćwiczyły regularnie, aż sami zostaną akredytowanymi instruktorami i wtedy założą ośrodek u siebie. I tak się stało i klub Radomski rozwija się przepięknie. Ci ludzie, którzy tam to rozkręcili, mieli ogromną motywację, mnóstwo dobrej energii
I.W. Również zdarza się inaczej, że instruktor z jednego ośrodka po prostu jego losy się tak potoczą, że się przeprowadza do innego miasta i w ten sposób został założony ośrodek w Warszawie, jest jeden człowiek, który się przeprowadził do Łodzi i zaczął ćwiczyć i tutaj prowadzić zajęcia, również we Wrocławiu ośrodek został w ten sposób założony, że osoba z Łodzi podróżowały lub wręcz cały sztab ludzi podróżował do Wrocławia jeden raz w tygodniu, tam prowadząc zajęcia. Sposobów jest dużo.
B.J. Chodzi o zaangażowanie i o to czy Ci ludzie są rzeczywiście zaangażowani.
Red. Gdybym ja lub, ktoś z państwa słuchaczy chciał się zapisać do państwa stowarzyszenia, to czy płaciliby jakieś składki?
B.J. Jedyna opłatą, która wiąże się z członkostwem w stowarzyszeniu, nie jest opłata za ćwiczenia jest właśnie składka członkostwa. Ona jest niewielka wynosi obecnie 63 zł Kwartalnie, przy czym jest system zniżek. Emeryci i renciści płacą tylko połowę, uczniowie i studenci płacą 80%, kilka osób z jednego gospodarstwa domowego po 70% składki.
I.W. A jest to wszystko, dlatego, że jednym z celów naszego stowarzyszenia jest uczynić tai chi dostępne dla wszystkich. Opłata nie może być ograniczeniem, czy pewną zaporą, bo ludzie nie mogą sobie na to pozwolić także jak widać suma nie jest jakoś ogromna.
Red. We wszystkich źródłach, w których szukałem informacji o tai chi stwierdzano żer uprawianie tai chi nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
B.J. Nie chcę się wypowiadać, ale z tego, co pamiętam to tak. Absolutnie na nic nie szkodzi. Ja nie spotkałem się nigdy z jakimś kontuzjami, które powstały na skutek prawidłowego ćwiczenia tai chi. Jeśli ktoś ćwiczy niezgodnie z zasadami. Może się zdarzyć, ale jeżeli jest to forma właściwą zgodna z zasadami, trudno wyobrazić sobie kontuzję
Red. Tu mam na czacie takie pytania - po co jest komisja instruktorska?
I.W. Komisja Instruktorska jest to takie ciało, które nadaje akredytacje instruktorskie, przy czym odbywa się to przy egzaminach, ponieważ po to, aby zostać instruktorem wystarczy przede wszystkim chcieć. Chcieć przychodzić na zajęcia, dać trochę czasu, tak jak Bartek powiedział i oddać ludziom to, czego człowiek sam się nauczył i również i powód, dla, którego to robi, aby był zgodny z duchem naszego stowarzyszenia, to znaczy po to, aby podzielić się z innymi, nie po to, aby podbudować swoje ego, że oto ja się tego nauczyłem i innych ludzi też nauczę ponieważ pan Moy, czyli nasz mistrz, uważał, że skromność też jest potrzebna, poskramianie swojego ego, wiec na takie rzeczy zwracamy też uwagę.
Red. A co sadzą goście, co sądzą państwo o biegu energii "chi" w ramach ćwiczeń tai chi.
B.J. Mogę powiedzieć w ten sposób u nas się niewiele mówi o obiegu energii w tai chi. I to nas odróżnia od innych szkół przede wszystkim komercyjnych. W szkołach komercyjnych sporo się mówi o obiegu "chi" o czakramach wiele jest ezoteryki w teoretycznej części nauczania. Myślę, że to jest przeważnie taki zabieg marketingowy, u nas mówi się na ten temat niewiele, z tego co nauczyłem się od moich instruktorów, jest to tak że często są to pojęcia nie w pełni dostępne dla nas europejczyków, dla nas ludzi wychowanych w kulturze zachodu. Nie mamy wystarczającego aparatu pojęciowego, po to żeby zrozumieć to wszystko. I mówienie i posługiwanie się egzotycznie brzmiącymi nazwami jest niczym wartościowym, poza tym my niewiele o tym mówimy, staramy się mówić nie za dużo, więcej pokazywać, uczyć naszych uczniów poprzez demonstrowanie ruchu i ich naśladownictwo, mniej mówić na ten temat, jeśli mówimy, skupiamy się na prostych rzeczach, a nie na tym co trudno jest pojąć. Raczej staramy się doświadczyć niż przegadać. Nasz styl polega na tym, aby ćwiczyć, ruszać się, są to ćwiczenia fizyczne i kładziemy nacisk na zdrowie.
Red. Czy jest gdzieś jakaś strona internetowa gdzie można znaleźć informacje?
B.J. Tak zapraszamy na naszą stronę internetową adres: www.taichi.pl Tam można znaleźć wszystkie informacje na temat tradycji, historii i również kontakt do wszystkich oddziałów i filii, telefony, emaile
DZ. Bardzo państwu dziękuje. Pani Iwona Więckiewicz Członek Krajowej Komisji Instruktorskiej Taoistycznego Taichi oraz Pan Bartosz Jakubowski z warszawskiego
Oddziału Stowarzyszenia Taoistycznego Taichi w Polsce. Bardzo dziękuję za udział w audycji - Marcin Wojciechowski.

Stronka :
http://www.fundacja-sm.malopolska.pl/strony/chinska.htm